Цей матеріал для виробництва розсади сьогодні набув великої популярності. Пігулками їх назвали за зовнішню схожість з медичними пігулками. За здатність при зволоженні різко збільшуватись за своїм об’ємом і формою їх більш точна назва – розсадні адсорбуючі пігулки.
Насіння кладуть по одному до кожної пігулки, після чого зволожують
Історія їх виникнення бере початок в 30-х роках минулого століття в Норвегії. І в 40-х роках пігулки з пресованих целюлозних волокон під назвою «Jiffy» (що по норвезькі означає - «мить») почали завоювати ринок.
Рослини в них вирощуються з насіння до 1-2 справжнього листка, після чого пікіруються в горщики з торфосумішшю (не більше 15-20 днів). При цьому значення слова «пікіровка» нетрадиційне - потрібно лише взяти розбухлу пігулку і переставити в горщик, додавши торфосуміш з усіх боків. Це забезпечує повне збереження всіх коренів. Виключені навіть найменші обриви та пошкодження.
Вже у 1956 році виробництво пігулок досягло рівня 20 мільйонів на місяць й тоді ж офіційна назва «Jiffy» стала назвою фірми.
Всі пігулки виготовлені з високоякісного сфагнового торфу з додаванням поживних речовин (в тому числі мікроелементів), причому в пропорціях, необхідних для сіянців. Після назви «Jiffy» ставиться цифра, що показує, у скільки разів вони розбухають, збільшуючись в обсязі при зволоженні.
Приклад використання пігулок, - збільшення об'єму близько 7 раз після замочування (фото з сайту domicad.com.ua)
Залежно від величини насіння розрізняють види:
Такий поділ на 4 види не випадковий, адже насіння ділиться на 4 групи - дуже дрібне, дрібне, середнє і велике. Для оптового продажу пігулки випускають в рулонах. Якщо розгорнути його - на ньому вони будуть розкладені у формі символу олімпіади, щоб сіянці не затінювали один одного. Після зволоження через 1-2 години їх не впізнати - форма і обсяг різко змінюються, вони виростають на очах у 7 разів (кокосові менше - до 3,5-4). Залишається періодично зволожувати їх. За 15-20 днів назовні через сітку проступлять білі корінці (при появі 1-2 справжнього листка), проводять пікіровку в горщики, об'ємом 0,5 л. Запізнення з нею веде до їх пересихання, що звичайно, негативно позначиться на розсаді.
Щоб уникнути розсипання при набуханні або при зберіганні, пігулки загорнуті в дрібну чарункову нейлону сітку. Вибір нейлону пояснюється багатьма причинами. Цей матеріал легкий, зносостійкий (не стирається, не линяє, не втрачає властивостей при інтенсивній експлуатації).
Торфосуміш чи кокосове волокно загорнуте в нейлону сітку, що запобігає розпаданню після зволоження та при операціях з розсадою (фото з сайту www.aroks.net.ua)
Не менш важлива його стійкість до розриву і еластичність. Тобто він може багаторазово розтягуватися, добре зберігаючи первісну форму, що дуже до речі при набуханні таблетки і збільшенні в розмірах. Крім того, нейлон зберігає презентабельний зовнішній вигляд швидко сохне, нагадуючи шовк за зовнішнім виглядом, але на відміну від нього - значно дешевше. Цю сітку рекомендується зняти при пікіровці, просто розрізавши і викинувши - синтетика не розкладається в ґрунті, а коріння не в змозі подолати цю перешкоду. Сьогодні нейлон намагаються замінити агроволокном.
Упаковка кокосових розсадних таблеток (фото з сайту svitidey.com)
Упаковка торф'яних розсадних таблеток (фото з сайту agrohimpak.com.ua)
Крім таблеток фірми «Jiffy», деякі виробники пропонують на ринку і свій товар аналогічного виду і призначення. Тут можна зустрінеться з менш якісним продуктом. Обумовлено це прагненням заощадити на виробництві, коли вибирають не високоякісний сфагновий торф, а більш дешеві види з великою кількістю пилоподібних фракцій. Але на сьогодні вибір є на всі потреби й на всі гаманці.
Але розсадні таблетки це перший етап. Далі нам слугуватимуть після пікіровки горщики. Які вони бувають, якої якості, яка є альтернатива для них є та які операції у процесі треба здійснити для максимального успіху - у відповідній статті "Вирощування розсади у горщечках"